" ZAGREB FM NATJECANJE - PRAVILA "
Organizator ovog natjecanja je Radio klub “Zagreb” iz Zagreba. Natjecanje je otvorenog tipa,dostupno svim natjecateljima kojima dozvola za rad omogućuje aktivno sudjelovanje bez ograničenja u pogledu regionalnih, županijskih i državnih granica.
Svrha natjecanja je razvijanje natjecateljskog duha i navika kod operatora koji posjeduju FM amaterske radijske postaje, kako bi stečeno znanje i iskustvo kasnije prenijeli na ostala domaća i inozemna natjecanja koristeći pri tome i ostale vrste rada.
Osim specifičnosti u pogledu vrste rada (FM modulacija), natjecanje je u suglasju sa VHF/UHF natjecanjima koje provodi Hrvatski radioamaterski savez i I. IARU region. Natjecanje se odvija u frekvencijskom području 144 – 146 MHz uz obvezno štovanje band plana (veze preko repetitora, veze s mobilnim postajama te veze na S20 se ne priznaju).
Tokom natjecanja koristi se isključivo FM modulacija.
Članak 2
Natjecanje se sastoji od šest perioda a odvija se u terminima ostalih domaćih i inozemnih natjecanja tj. održava se u dane prvog punog vikenda u mjesecu i to počevši od mjeseca travnja do rujna tekuće godine.
Trajanje natjecanja:
Subota 14.00 UTC (16.00 sati po lokalnom vremenu)
Nedjelja 14.00 UTC (16.00 sati po lokalnom vremenu)
Tijekom natjecanja u jednom periodu nije dozvoljeno mijenjanje jednom odabrane lokacije niti pozivne oznake (natjecatelj u jednom periodu smije koristiti samo jednu pozivnu oznaku)
Članak 3
Natjecatelji su podijeljeni u tri osnovne kategorije:
A jedan operator (postaja koja radi s jednim uređajem, a rad s pratećom opremom, usmjeravanje antene te vođenje dnevnika rada obavlja jedan operator).
B više operatora i klupske postaje (postaja koja radi s jednim uređajem, a rad s pratećom opremom, usmjeravanje antena i vođenje dnevnika rada može biti opsluživano od više operatora).
C Kup klubova (ovu kategoriju sačinjavaju svi natjecatelji iz kategorije A, stoga je potrebno da svaki natjecatelj u zbirnom listu obavezno navede svoju pripadnost pojedinom klubu kako bi ova kategorija bila što kvalitetnija),
i dvije potkategorije:
D YL (plasirane postaje žena-operatora iz kategorije "A", uvjet za formiranje ove potkategorije je da učestvuje najmanje pet natjecateljki u natjecanju).
E Zagrepčani (plasirane postaje iz kategorije "A" koje su radile sa područja Zagrebačke županije).
Jednom odabranu kategoriju nije moguće mijenjati tokom natjecateljske godine.
- karta Zagrebačke županije -
Članak 4
Tijekom jednog perioda (subota i nedjelja) sa istom postajom se može održati samo jedna veza. Duple veze treba posebno naznačiti u dnevniku rada i one ne ulaze u konačni zbroj bodova.
Bodovanje se provodi po sistemu 1 km premoštene udaljenosti između dva korespodenta donosi 1 bod.
U C kategoriji bodovanje se provodi po sistemu, jedan natjecatelj x 5 bodova.
Članak 5
Tijekom natjecanja obavezno se razmjenjuju slijedeći podaci: kompletan pozivni znak, čitljivost i jačina signala po RS ljestvici (59) s pripadajućim rednim brojem veze (001) te WW lokator (JN75..).
Članak 6
Svaki natjecatelj dužan je voditi dnevnik rada. Dnevnik koji se šalje natjecateljskom povjerenstvu mora sadržavati slijedeće podatke i to ovim redom: datum, GMT vrijeme, kompletan pozivni znak, kompletan primljeni i predani raport sa rednim brojem veze, WW locator, vrsta rada, QRB te bodove izražene cijelim brojem. Dnevnik mora biti opremljen zbirnim listom koji sadrži podatke o natjecanju, skupini (kategoriji) natjecanja, podatke o natjecatelju, podatke o korištenoj postaji te izjavom kojom natjecatelj potvrđuje da se pridržavao ovih propozicija i HAMSPIRITA te da su deklarirane veze i održane. Izjavu na zbirnom listu potpisuje operator odnosno prvi operator ekipe uz ovjeru od strane radio kluba.
Svaki natjecatelj koji pošalje uredno popunjen dnevnik sa svim potrebnim podacima i održanih minimalno 20 veza ulazi u plasman. Dnevnici sa manje od 20 veza će se smatrati kontrolnim. Ako natjecatelj radi u paralelnom natjecanju u kojem radi i ostalim vrstama emisija, može poslati kopiju osnovnog dnevnika i za ovo natjecanje, uz uvjet da se ponište sve veze rađene drugom vrstom rada osim FM-a. FM veze je potrebno posebno obračunati, a na zbirnom listu iskazati rezultat ostvaren samo tom vrstom rada
Dnevnike rada je potrebno dostaviti na 9A VHF UHF SHF portal:
http://hrvhf.net/contest/upload_edi.php
u propisanom roku (tjedan dana nakon održanog natjecanja) a u iznimnim slučajevima na e-mail adresu:
Članak 7
Rezultati natjecanja obračunavaju se za sve kategorije i potkategorije u svakom od održanih perioda. Nakon svakog perioda ažurira se kumulativna lista rezultata.
Konačan rezultat dobiva se zbrajanjem pet najboljih perioda od šest mogućih. To vrijedi za kategoriju A i obje potkategorije.
Neslužbeni rezultati nakon održanih perioda redovno se objavljuju na internet stranici RKZ-a:
Eventualni prigovor na rezultate u pojedinom periodu, kao i na konačne rezultate, moguće je u pismenom obliku dostaviti organizatoru i to u roku predviđenom za predaju dnevnika. Odluka Izvršnog odbora RKZ-a je konačna.
Članak 8
Natjecateljsko povjerenstvo organizatora poništiti će veze natjecateljima:
- koje nisu čitljive
- pogreške pri prijemu i upisu jednog ili više podataka obaveznog sadržaja veze
- za veze sa mobilnim postajama te postajama koje su mijenjale lokaciju unutar pojedinog natjecateljskog perioda
- za koje se utvrdi da ne postoje u dnevniku korespodenta
- veze u kojima se utvrdi greška u QRB veća od +/- 5 km, te razlika u vremenu korespodenata za više od 10 min.(vrijedi za oba dva korespodenta).
Natjecateljsko povjerenstvo organizatora diskvalificirati će natjecatelja:
a) za cijelu natjecateljsku godinu
- koji svojim nekvalitetnim signalom i nekorektnim radom ometaju druge natjecatelje
- za koje se nepobitno utvrdi da su upisivali nepostojeće veze
- koji u tijeku natjecanja promijeni jednom odabranu lokaciju ili je deklarirao WW lokator koji ne odgovara korištenoj lokaciji
b) za period natjecanja
- koji imaju grešku veću od +/- 3% u ukupnom zbroju deklariranih bodova
- natjecatelja kojeg je diskvalificiralo natjecateljsko povjerenstvo paralelnog natjecanja (diskvalifikacija se odnosi isključivo na taj period u kojem je nastao razlog za istu).
- ukoliko se utvrdi da jedan operator poslužuje dvije ili više ARP različitih pozivnih oznaka
Članak 9
Organizator nagrađuje natjecatelje slijedećim nagradama:
- peharom, medaljom ili plaketom prva tri plasirana natjecatelja u obje kategorije i potkategorije
- diplomom natjecatelji od četvrtog do desetog mjesta
Podjela priznanja i nagrada obaviti će se na prigodnom HAMFESTU o čemu će svi natjecatelji biti pravovremeno izvješteni.
Članak 10
Organizator zadržava pravo tumačenja ovih pravila i donošenje odgovarajućih odluka u slučajevima kada se ovim pravilima i Općim pravilima za VHF/UHF natjecanja IARU regiona zbog specifičnosti pravila, ne može utvrditi pravo rješenje.
Ova pravila razmatrana su i odobrena na sjednici Izvršnog odbora Radio kluba "Zagreb",
održanoj 28.11. 2008. godine, a primjenjuju se od 2009. godine.
Predsjednik Radiokluba Zagreb: Ivan Vlašić - 9A0W
Rezultati ZAGREB FM natjecanja 2008.
Rezultati ZAGREB FM natjecanja 2007.
Rezultati ZAGREB FM natjecanja 2006.
Rezultati ZAGREB FM natjecanja 2005.
Rezultati ZAGREB FM natjecanja 2004.